-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Horrorsztorik rappelve egy távoli kis nyelven, amelyet csak 300 ember ért. A siker mégis garantált. Mi a titka Amoc népszerűségének?
A kisebbségi közösségekben egyre többen ismerik fel, hogy a könnyűzene utat nyithat a fiatalok felé. A hagyományok őrzése mellett fontos, hogy a nyelv élő legyen, és hétköznapi, modern műfajokban is megjelenhessen. Finnországban a jelnyelven rappelő Signmark mellett egy másik kisebbség is felismerte a rapben rejlő lehetőségeket. A számiknak már eddig is voltak rappereik, de ezek az énekesek az északi számi nyelvet használják, amely a számik lingua francája. Korábban senkinek nem fordult meg a fejében, hogy a mára már alig 300 beszélővel rendelkező inari számi nyelvjárásban rappeljen. Aztán jött Amoc.
Rénvéres horrorcore
Az Amoc művésznév az Aanaar master of ceremony (Aanaar Inari városának inari számi neve), vagyis aanaari ceremóniamester. A rapper szerint neve mindent kifejez: megmutatja, honnan jött, milyen stílusban és milyen nyelven énekel. A fiatal rapper, polgári nevén Mikkâl Antti Morottaja, a hip-hop horrorcore alműfajának képviselője. A horrorcore vagy horrorrap lényege, hogy a számok a lírai betétek mellett horrorelemeket tartalmaznak, és gyakran okkult vagy természetfeletti témákat dolgoznak fel. Amoc dalaiban a történetek fiktívek, tartalmukban nem kötődnek az inari számi kultúrához. Az énekes nem is a mondanivalót tartja fontosnak, hanem a hangzásvilágot. A dalok között vannak epikusabbak is, amelyek egy történetet mesélnek el. Például az egyik egy arany fejszéről szól, egy másik pedig arról, hogyan verekszi ki magát a főhős a pokolból.
A rapper egyébként nem az első a családjában, aki tenni szeretne valamit az inari számi nyelvjárás megőrzése érdekében. Apja, Matti Morottaja az inari számi nyelvi fészek, a Kielâpiervâl megalapítója, a számi parlament tagja és tanárként és íróként is sokat tesz a közösség érdekében. Amoc testvére, Petter Morottaja, szintén író és tanár, többek között a Helsinki Egyetemen tanít inari számit. Amoc gyerekkorában és tinédzserként kortársai közül csak a testvérével tudott inari számiul beszélgetni, mert akkoriban a nyelvet fiatalok nem nagyon beszélték. Amoc apjának és az általa az új-zélandi maori mintára létrehozott nyelvi fészeknek köszönhető, hogy a következő generációkban már vannak gyerekek, akik elsajátítják a nyelvet. Sőt, a nyelvi fészekbe járó gyerekek szülei is elkezdtek inari számiul tanulni. Az 1950-60-as években az iskolában tilos volt használni az inari számit, ha a gyerekek mégis megszólaltak az anyanyelvükön, megbüntették őket. A traumatikus élmények hatására az akkori fiatalok generációja nem adta tovább a nyelvet a gyerekeinek.
Amoc 1997 óta van a pályán, eleinte csak finnül rappelt, később azonban áttért az inari számira. Ez az átmenet azonban egyáltalán nem volt könnyű, mert míg a finn nyelvben már kialakult a rapzene szakszókincse, az inari számiban sokszor még a modern városi élet jelenségeinek megnevezésére sincsenek kifejezések, a sajátos rapterminusokról már nem is beszélve. Amoc gyerekkora óta használta az inari számit a családjával való kommunikációban, de azzal, hogy rappelésre adta a fejét, az inari számi rap szakszókincsének kialakítását is magára vállalta. Áthidaló megoldásként sok szót kölcsönöz az angolból, illetve olyan szavakat használ, amelyeket az apja talált ki. Ilyen például a larmateijee szó, amely riasztót jelent. Amoc sokszor ki is kéri apja véleményét, és előfordul, hogy a rímeket együtt találják ki.
Rajongói között sok olyan is van, aki nem tagja az inari számi közösségnek és nem is beszéli a nyelvet. Ezért Amoc hangsúlyozza, hogy dalainak nincsen komoly üzenetük, mivel a közönség nagy része úgysem értené meg, akármilyen filozofikus szövegeket írna. Érdekes, hogy a nyelvi akadályok ellenére Amoc rajongótábora egyre nő, a finnországi lappföldi fellépések mellett számos külföldi koncertje is volt már.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hogy kezdődött az Amoc-futás?
Amoc küldetésnek tekinti az inari számi rapet. Míg mások társadalomkritikával töltik meg a dalszövegeket, az ő célja ennél általánosabb, szeretné megmutatni, hogy a számi nyelvet sem csak joikaéneklésre lehet használni, a modern könnyűzenei világban is megállja a helyét. Amoc nincs egyedül ezzel a törekvésével, a szintén finnországi, jelnyelven rappelő Signmark szintén egy kisebbségi nyelv ismertségét és presztízsét kívánta növelni azzal, hogy a hip-hop zenébe behozta azt. (Bár az is igaz, hogy Signmark általában nem az anyanyelvén, a finn jelnyelven alkot, hanem az amerikai jelnyelvet használja, hogy nagyobb közösséghez eljuthassanak a dalai.) Érdekesség, hogy Amoc és Signmark 2015 júliusában a svédországi Adam Tenstával együtt közös koncertet adtak az inari ünnepi heteken.
Az inari számi rap kialakulása csaknem a véletlennek köszönhető. Amoc már 13 éves kora óta rappelt, de dalait finnül írta. Egyszer, mikor épp dalszöveget írtak a zenekarban, felmerült az ötlet, hogy legyen benne egy-két versszak inari számiul. Aztán a versszakból egész dal, majd dalok sora lett. Az első album 2007. február 6-án, a számi nemzeti ünnepen jelent meg. Utána már gyorsan jött a siker, és érdekes módon nem az inari számi közösség kapta fel leginkább az énekest, hanem a Norvégiában élő számik. Amoc nagy meglepetésére az első néhány koncert után a közönség kívülről fújta a dalait.
A következő videón Amoc egyik első slágerét, a Šaali című dalt hallgathatjuk meg.
Az albumon nemcsak Amoc énekel, egy szám erejéig csatlakozott hozzá a szintén híres számi előadó, a joikaénekes Wimme is, illetve az inari számiul rappelő Ružžen. Amoc jelenleg nem számi rapperekkel énekel együtt, többek között a finn származású, de Lappföldön élő Ezkimoval és a Guerra Norte zenekarral.
Az első album olyan sikeres volt, hogy Amocot 2007-ben Európában megválasztották az év fiataljává. Amoc küldetésként tekint a munkájára, és egyáltalán nem szállt a fejébe a dicsőség a gyors siker miatt. Agresszív és dinamikus szövegeivel ellentétben nyugodt és nagyon szerény ember, aki fontosnak tartja, hogy az inari számit az élet minél több területén használják, illetve hogy az emberek a zenéje révén megismerhessék ezt a kis nyelvi közösséget. A következő album 2015-ben várható, a legújabb számokat már játsszák a koncerteken.