-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
2014. május 27-én elhunyt Domokos Péter, a finnugor népek irodalmának kutatója. 78 éves volt.
Domokos Péter 1936. január 15-én született Gyergyóalfaluban (Románia) Domokos Pál Péter kántortanító gyermekeként. A család négy gyermeke közül az apa nevét továbbvivő (Pál) Péter volt a legidősebb. Születése után pár évvel Kolozsvárra költöztek. 1944-ben Magyarországra menekültek. A kezdeti hányattatások után az édesapa a József Attila gimnáziumban kapott tanári állást. 1954-ben ugyanott érettségizett Domokos Péter. A család zenei hagyományainak megfelelően (az édesapa a magyar zenetörténet-kutatás kimagasló alakja volt) középiskolai és egyetemi évei alatt csellózni tanult, a Bartók Béla zenei szakiskola növendéke volt.
Az egyetemet magyar‒román szakon kezdte el. Magyar szakos diplomáját 1959-ben kapta meg. Finnugrisztikát Beke Ödöntől és Lakó Györgytől tanult. Már egyetemi évei alatt vonzotta a tudományos pálya, diákköri dolgozatokat írt, és azokkal díjakat is nyert. Nyelvésznek indult, első közleménye a Magyar Nyelvben jelent meg. Figyelme azonban rövidesen a finnugor népköltészet felé fordult. E témáról publikált tanulmányt a Világirodalmi Figyelőben.
Egyetemi tanulmányai után előbb általános iskolában, majd középiskolában tanított Budapesten. A tudományos pálya felé törekvést ekkor sem adta fel. Lektori állásra pályázott, s 1965-től 1970-ig a leningrádi egyetemen tanított magyar nyelvet. Ezek az évek sorsdöntőnek nevezhetők további pályája szempontjából. A városban tanultak a keleti finnugor népek tehetséges lányai-fiai, akikkel sikerült megismerkednie. Ekkor fordult véglegesen a finnugor népek irodalmának kutatása felé.
Hazatérése után az MTA tanszéki kutatójaként öt évet a szegedi József Attila Tudományegyetem Finnugor Tanszékén töltött. Könyve jelent meg a finn irodalom magyar fogadtatásáról, és megírta kandidátusi disszertációját az udmurt irodalomról (megjelent 1975-ben). E műve széles körű visszhangot keltett a Szovjetunióban. A könyv tudományos jellegű, mégis párttaggyűléseken tárgyalták titokban, próbálták felmérni hatásait, s valamiképpen védekezni ellene. Ez a mű alapjaiban változtatta meg egyes finnugor népek értelmiségének történelemszemléletét.
Az MTA kutatócsoportja később Budapesten folytatta munkáját. 1980-tól Domokos Péter az ELTE Finnugor Tanszékének oktatója lett. Ezekre az évekre esik akadémiai doktori disszertációjának megírása (A kisebb uráli népek irodalmának kialakulása). Az opponensi vélemények már tükrözik a felismerést: Domokos Péter munkássága új tudományág megszületését eredményezte. Fő munkaköre mellett tudományszervezéssel és szakmai tanácsadással is foglalkozott a Művelődésügyi Minisztériumban, illetve az Országos Széchényi Könyvtárban.
1986-ban kinevezték egyetemi tanárnak. Hat évvel később átvette az ELTE Finnugor Tanszékének vezetését. Ezt a tisztséget tíz évig töltötte be. Tudományos téren ekkor a finnugrisztika kutatástörténetével, a finnugor nyelvrokonság magyarországi recepciójával foglalkozott. Ezt jelzi Szkítiától Lappóniáig című kötete.
Ebben az időszakban jelentős tudományszervezési tevékenységet is kifejtett. Új munkatársakat vont be a tanszék munkájába, és érvényt szerzett annak a nemzetközi szerződésnek, melynek keretében azóta is anyanyelvi lektorok tanítanak kis finnugor nyelveket a budapesti egyetemen. Tanszékvezetése idején új tudományos kiadványsorozatot indított Budapesti Finnugor Füzetek néven, és az Urálisztikai Tanulmányoknak is számos új kötetét jelentette meg.
A tanszék vezetését 2002-ben, 65 éves korában adta át Havas Ferencnek. 2006 elején nyugdíjba vonult, de professor emeritusként továbbra is részt vett az általa megindított doktori képzésben.
Harminc könyvet írt, illetve szerkesztett és háromszázötven kisebb-nagyobb tanulmány is őrzi nevét. Számtalan kitüntetést kapott: a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, az Észt Köztársaság elnökének Pro Terra Mariana Érdemrendjét; a Finn Köztársaság elnöke a Fehér Rózsa Érdemrend lovagi címével tüntette ki, az orosz államfőtől pedig a Puskin-érmet kapta meg. A szentpétervári egyetem díszdoktori címmel tüntette ki.
Domokos Péter iskolateremtő munkássága nyomán több magyar kutató figyelme is a keleti finnugor népek irodalma fordult. A halál egy nagy ívű pályát zárt le, de az életpálya egyik különleges értéke éppen abban áll, hogy a Domokos Péter által megteremtett tudományág művelését tanítványai viszik tovább.
Felhasznált irodalom
Klima László: Domokos Péter 60 éves. In: Ünnepi könyv Domokos Péter tiszteletére. Urálisztikai Tanulmányok 7. Budapest, 1996. 7‒11.