-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Bár a számi kisebbség védelmére hozott intézkedések példaértékűnek mondhatóak, az észak-európai államokat mégis kritizálja a jelentés. A számik alapvető jogai az anyanyelvi oktatásra, ügyintézésre, egészségügyi szolgáltatásokra stb. nem biztosítottak.
Egy a svédországi, finnországi és norvégiai számik emberi jogi helyzetével foglalkozó ENSZ-jelentés arra szólítja fel az északi államokat, hogy erőteljesebben támogassák a számi parlamenteket az őshonos arktikus népekről, nyelvekről és kultúrákról való tudás terjesztése érdekében. Mint a jelentés megjegyzi, az északi államok így is jelentős figyelmet fordítanak az őshonosügyekre, de így is éppen elég tennivaló akad annak érdekében, hogy a számik jogainak teljes köre biztosítva legyen.
A jelentés kiemeli a számi nyelek revitalizációját és a számi oktatás kérdését: e célok érdekében azonnali és megfelelő mértékű támogatás biztosítását szorgalmazza. Emellett javasolja, hogy az érintett államok és számi parlamentjeik fogjanak össze annak érdekében, hogy a társadalomban és a médiában tudatosítsák számik létét. A számikról szóló ismereteket a tananyagok részévé is kell tenni.
A jelentés szerint a média gyakran sztereotpikusan ábrázolja a számikat, megerősítve ezzel a társadalombnan élő negatív előítéleteket.
A jelentés kitér arra is, hogy Finnországgal és Norvégiával szemben Svédországban nincsenek jogi garanciák a számi nyelvek védelmére. Bizonyos közigazgatási egységekben ugyan elvileg biztosítani kellene a számi nyelv használatának lehetőségét, de számiul beszélő hivatalnokok híján erre nincs lehetőség. Ezen a területek hivatalaiban számiellenesség is megfigyelhető.
Finnországban az alkotmány garantálja a számi nyelv megőrzését és fejlesztését, ám az ezt biztosító törvények hiányoznak, és az önkormányzati, illetve állami hivatalokban itt is hiány van számiul tudó ügyintézőkből. Még a számik által legsűrűbben lakott területeken is legfeljebb véletlenszerűen lehet számi nyelvű szociális vagy egészségügyi szolgáltatásokhoz jutni.
A számi területnnek minősített vidékeken mindhárom állambanaz iskolásoknak lehetőségük van számiul tanulni,, ám a számik fele, sőt, a tíz éven aluli számi iskolások 70%-a e területekekn kívül él. Hiány van tanárokból és tananyagaból is. Finnországban történtek ugyan kezdeményezések távoktatási módszerek bevezetésére, ám ezek – elsősorban a hiányos finanszírozás miatt – megbuktak.
Forrás