-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Van, amikor a vicc valósággá válik. Csak nem biztos, hogy tudunk rajta nevetni.
Amikor a preskriptív (előíró) nyelvészet ellen érvelnek a szakemberek, arra szoktak hivatkozni, hogy a tudomány feladata nem az, hogy megmondja, hogy mi hogy (lenne) jó (vagy éppen rossz), hanem az, hogy leírja, mi az, ami van. Mivel a nyelvművelők már erősen összezavarták a nyelvhasználók hozzáállását a nyelvi kérdésekhez, a nyelvészek ilyenkor szívesen hoznak párhuzamokat más tudományágakból, főleg a természettudományok területéről: például a fizikából, a kémiából, a biológiából.
Kálmán László például legendássá vált írásában a következő párhuzamot alkalmazza:
[...] Itt szerepel valamiféle indoklás („kétféle mondatszerkezet keveredéséből születtek”), de a nyelvi változásnak az ilyenfajta keveredés az egyik tipikus formája, róla elítélőleg nyilatkozni olyan, mintha a biológus ellenezné mondjuk a tojásrakást vagy az elevenszülést.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hasonlókat ír Nádasdy Ádám Úgymond című írásában:
Hiszen éppen azt próbálom prédikálni hónapról hónapra, hogy a nyelvész a „lehet” szót csak egy értelemben használhatja: „van” értelemben. Mint mondjuk a biológus. Lehet olyan emlős, mely a vízben él és hal alakú? Igen, mert van ilyen emlős. Lehet olyan rovar, mely meleg vérű? Nem, mert nincs ilyen rovar. [...] Ha egy jeles író kérdezi meg tőlem, hogy mit lehet magyarul mondani és mit nem, az olyan, mintha Fauna istenasszony kopogtatna be a biológia tanszékre megkérdezni, hogy milyen állatok lehetségesek. Nem a tudós dolga megmondani, mi legyen, és mi ne legyen. [...]
Egy komoly, nyelvműveléssel foglalkozó kolléga azt mondta, hogy az én álláspontom szélsőségesen liberális. Meglepődtem. Hogy lehet egy tudós liberális? Vannak meleg vérű rovarok, vagy nincsenek – a liberális biológus az lenne, aki megengedné őket? Ezen Fauna istenasszony csak nevet.
A sort hosszan folytathatnánk, ez alkalommal azonban nem az ilyen idézetek összegyűjtése a célunk. Ezek mindössze azért jutottak eszünkbe, mert az ironikusan megfogalmazott párhuzamok ezúttal valósággá váltak, méghozzá a nyolcadikos biológia-tankönyvben.
Hasonló, de látványosabb szépséghiba a lányoknál az arcon, az alkaron és a lábszáron megjelenő erőteljesebb szőrnövekedés. A nem kívánatos látványt a szőrszálak színtelenítésével vagy időleges eltávolításával (gyantázás, epilálás) lehet megszüntetni.
Az idézetet a Feminizmus Facebook-oldal osztotta meg. De nem ez az egyetlen találatuk! Ugyanez a tankönyv sminkelési tanácsokat ad, például megmutatja, milyen az ideális szemöldökhossz.
A kötet szerzői
Csókási Andrásné Czegléd Anna
Fehér Andrea
Horváth Andrásné Szabó Emőke
Jámbor Gyuláné
Kissné Gera Ágnes
Természetesen ahogyan a nyelvműveléssel sem az a baj, hogy stilisztikai tanácsokat ad, ebben az esetben sem az a probléma, hogy valakik saját ízlésüknek hangot adnak. A probléma azzal van, ezt egyedüli helyes álláspontként, sőt tudományos megállapításnak álcázva mutatják be.
Lássuk be: egészen más azt mondani, hogy „nekem nem tetszik, ha egy nő lába szőrös”, mint azt állítani, hogy „helytelen, ha egy nő lába szőrös”. A tankönyv ráadásul azt sugallja, hogy az erőteljesebb szőrnövekedés, az izzadás vagy a nem megfelelő hosszúságú szemöldök valamiféle testi hiba, mely mindenképpen korrekcióra szorul. Ez tudományosan éppúgy tarthatatlan, mint az, hogy a suksükölés, a nákolás vagy az idegen szavak használata nyelvtanilag helytelen lenne, vagy éppen jellemhibát tükrözne.