-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ciprus szigetének törökök lakta részén él egy apró közösség: a maroniták. Annak az aráminak egy változatát beszélik, amelyen Jézus is szólt.
Keleti katolikusok, akik Szent Mártonról kapták rendjük nevét, és vagy ezren közülük még beszélik Jézus nyelvét: ők a ciprusi maronita keresztények. A libanoni székhelyű Maronita Egyház ciprusi hívői a török részen élnek, és komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy életben tartsák az arámi nyelvet, amelyet annak idején minden valószínűség szerint Jézus is beszélt – olvasható a moneycontrol.com weboldal hírei között.
Az arámi egyben a legkorábbi keresztények nyelveként is ismert. Az apró ciprusi közösségben, Kormakitisz faluban évszázadok óta ragaszkodnak hozzá és generációról generációra adják tovább egymásnak. Ma körülbelül ezren értik és használják az aráminak a mai nyelvváltozatát. A dialektusnak külön elnevezése is van: angol rövidítéssel CMA (Cypriot Maronite Aramic, azaz ciprusi maronita arámi) néven ismeretes. A nyelvváltozatot számos külső befolyás érte: az arab és a török nyelvek hatása ugyanúgy érezhető rajta, mint a latiné vagy a görögé.
Segítsen a Nyestnek és nyerjen!
Kedves olvasó! Mi, a Nyelv és Tudomány szerkesztői és szerzői, igyekszünk minél érdekesebb, színesebb, izgalmasabb tartalmat, cikkeket, híreket kínálni önöknek. Az is fontos számunkra, hogy az oldalt az önök igényei szerint fejlesszük.
A nyest.hu éppen ezért első alkalommal vesz részt Magyarország legnagyobb online kutatásában, amelynek célja, hogy a honlapok felmérjék látogatóik internethasználati jellemzőit, szokásait, véleményét.
Amennyiben véleményével alakítani szeretné a nyest.hu fejlesztési irányvonalát, vagy ha nyerni szeretne az 500 ezer forint összértékű nyeremények közül, vagy ha egyszerűen csak szívesen segítené munkánkat, kérjük, szánjon rá egy fél órát, kattintson az alábbi linkre és töltse ki a kérdőívet!
Persze nem hagyták érintetlenül sem a közösséget, sem a nyelvet az etnikai villongások és a kisebbség felé irányuló diszkrimináció. „Az utolsók közé tartozunk, akik még beszélik ezt a nyelvet” – véli a nyelvtanár Eliász Zoniász. De nem adják fel: éppen szótárt készítenek. „Ne mondja senki, hogy nem tettünk eleget örökségünk védelme érdekében” – mondja.