-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Helyben, azaz Kumránban készült a Holt-tengeri tekercsek pergamenje, derült ki a modern technológiai vizsgálatokból.
Az Olasz Nemzeti Részecskefizikai Intézet kutatói a majd 8,5 méteres Templomtekercset választották a vizsgálataik céljára, és protonnyalábok segítségével próbálták megfejteni a tekercsek eredetét – olvasható a Discovery News (http:news.discovery.com) hírei között.
„A választásunk azért esett a Templomtekercsre, mert ez a legkevésbé szennyezett, így megkönnyítette vizsgálatainkat” – hangsúlyozta Giuseppe Pappalardo fizikus, aki kollégáival a tekercs 7 centiméteres töredékeit úgynevezett röntgen- és protonindukált röntgenemissziós analízisnek (XPIXE - X-ray and Particle Induced X-ray emission) vetette alá.
„Alapvetően a vízre koncentráltunk. A pergament állati bőrből készítik, s előállítására nagyon sok vízre van szükség. Azt akartuk kideríteni, hogy van-e hasonlatosság a pergamen vegyi összetétele, valamint Kumrán térségében található vízforrások igen specifikus összetétele között” – magyarázta Giuseppe Pappalardo, akinek a nevéhez a XPIXE-technológia kifejlesztése fűződik.
A kutatók először a tekercstöredékeket röntgensugarakkal és alfa-részecskékkel bombázták (Az alfa-részecske a hélium leggyakoribb izotópjának, a hélium-4 izotópnak az atommagja), majd a részecskegyorsító által előállított protonnyalábokkal. A minták által kibocsátott röntgenemisszió arról tanúskodott, hogy az összes töredék tartalmaz klórt, s a klórnak a brómhoz viszonyított aránya a Templomtekercsben háromszor magasabb, mint ez általában a tengervízre jellemző. Ebből a kutatók arra következtettek, hogy a pergamen előállításához a Holt-tenger igen sós vizét használták.
„Kutatásaink során a pergamenre összpontosítottunk, ám még mindig nem tudjuk, hogy hol is írták a tekercseket, így a folytatásban a tintára fókuszálunk majd” – mondta Giuseppe Pappalardo.
Ira Rabin német kutató szerint az olasz technológia igen jelentős, ám más módszerekkel kombinálva kell alkalmazni.
„A Holt-tengeri tekercsek rendkívül összetett rendszert alkotnak, amelyeket nem lehet egyetlen technika révén vizsgálni. Minden módszer a megoldásnak csupán egy aprócska szeletét kínálja, a megfejtéshez ezek összessége szükséges” – hangsúlyozta Ira Rabin.
A Holt-tengeri tekercsek első darabjait 1947-ben beduin pásztorok találták a Kumrán hegység egyik barlangjában. A későbbiekben – beduin sírrablók és hivatásos régészek egyaránt – további barlangokat fedeztek fel, összesen tizenegyet, innen 12 teljes és több ezer töredékes irat került elő, a kéziratok között 800-nál is több eredeti szöveg van.
A tekercseket hosszúkás, 60 cm magas agyagkorsók őrizték, melyeket viasszal légmentesen lezártak, ez garantálta azt, hogy ilyen hosszú időn át fennmaradhattak. A tekercsek anyaga többségében pergamen illetve papirusz, a rajtuk szereplő írások nyelve nagyrészt héber, de néhány görög, illetve arámi nyelvűt tartalmaz, korban pedig a Kr. e. II. század és Kr. u. 1. 70. között készültek.
A tekercsek szerzői az esszénus közösség tagjai voltak. A kéziratok között Eszter könyvének kivételével a héber Biblia valamennyi könyve megtalálható, de vannak apokrif iratok, ahogy szektariánus irodalom is.