-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ön tudja, mi a magnókazetta, a Polaroid fénykép vagy a csipogó? – Tíz olyan tárgyat mutatunk be, amelyek mára már teljesen elavultak, de nem is olyan régen még nagyon modernnek számítottak.
Magnókazetta és ceruza: mi közük egymáshoz? Ha Ön tudja, nem lehet a legifjabb generáció tagja – szól a klasszikus mém felirata. És tényleg tele vagyunk olyan „modern” tárgyakkal, amelyek mára teljesen elavultakká váltak, vagy olyannyira megváltoztak, hogy őseikre már alig ismerünk rá. Emlékszik, hogy az 1990-es évek amerikai kórházsorozataiban hogyan küldtek egymásnak üzenetet az orvosok? Tudja, hogyan gépeltek akkor, amikor nem volt még számítógép? És be tudna üzemelni egy diavetítőt? – Az alábbi képeken olyan tárgyakat láthatnak, amelyek fölött már jócskán eljárt az idő. A teljes összeállítás a The Telegraph oldalán tekinthető meg.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
1. Floppy lemez
Múzeumokban és állami iskolákban még lehet látni olyan asztali számítógépeket, amelyekben van floppymeghajtó. Ez a mágneslemez, aminek ilyen guszta, színes műanyag borítása volt, adatok tárolására volt jó. Egy lemezen 1,44 MB-nyi adat fért el, nem csoda tehát, hogy a 650 MB-os kapacitású CD megjelenésével kiment a divatból. A képen látható floppy már a modernebb és kisebb 3,5 inches változat; eredetileg 8 inches volt, és hajlékony, sérülékeny volt.
2. Walkman
A Sony 1979-ben dobta piacra az első Walkmant. Végül is ez a masina a mai hordozható zenelejátszók (ma már leginkább a telefonunk vagy az iPodunk) őse. A kis, hordozható magnóval magnókazettákat lehetett lejátszani. Persze ennek elképzeléséhez tudni kell, milyenek is voltak a magnókazetták, amelyek 60, illetve 90 percnyi hanganyagot tudtak tárolni... A Sony egyébként márkanévként a mai napig használja a Walkmant az új audiotechnológiáknál is.
3. Tárcsázós telefon
Ma újra kezd nőni a telefonok átlagos mérete: úgy látszik, véget ért az a korszak, amelyben minél kisebb volt a telefon, annál menőbbnek számított. Ez a brutális bakelitdarab azonban ma már nem sok helyen látható. Ez egy vezetékes telefon: a kagylóját fölemelve a telefonszámot tárcsázva lehetett használni. SMS-t vagy MMS-t nem lehetett vele küldeni, zenét sem játszott le, kamera sem volt benne, internet pedig akkor még nem is volt...
4. Írógép
Azt tudjuk, hogy régen kézzel írtak az emberek: lúdtollat mártogattak tintába. Ekkor még nem volt szükség a Swipe-technológiára. A billentyűzetes, illetve az érintőképernyős korszak előtt volt egy viszonylag hosszú időszak, amikor az emberek írógépet használtak. Ez lehetővé tette, hogy elektromos áram nélkül formailag egységes dokumentumokat hozzanak létre. Az írógépet az 1860-as években találták fel, és egészen a személyi számítógép elterjedéséig általános volt a használata.
5. Videojáték
A számítógépes korszak előtt, 1977 szeptemberében dobta piacra az Atari ezt a gépet (az Atari 2600-at), ami a számítógépes játékok őse. 128 byte-os RAM-ja és 1,18 MHz-es processzora volt. (Összehasonlításképp: egy mai iPadnek 2Gbyte-os a RAM-ja; egy Samsung Galaxy S5-ös telefonnak pedig 2,5 GHz-es a processzora.) A kütyüt a tévé képernyőjéhez kellett csatlakoztatni, és játszani lehetett vele. A Nintendo, illetve a PC-k elterjedésével ment ki a divatból. De mi az a Nintendo?
6. Nintendo Game Boy
Az első Game Boy-t 1989-ben dobták piacra. A játékokat tartalmazó kazettákat lehetett benne cserélni, így ugyanazzal a hordozható kütyüvel többféle játékot is lehetett játszani ezen a 160 × 144 pixeles képernyőn.
7. Videokazetta
A magnókazettáról már volt szó, ez pedig a videokazetta, a DVD, illetve a blu-ray őse. A kazettát egy speciális videomagnóba kellett tenni; üres kazettákra lehetett rögzíteni filmeket a tévéből, de volt videotéka is, ahonnan ki lehetett kölcsönözni a kazettákat.
8. Diavetítő
A diavetítő a mai projektorok őse. A dia szót a mai prezentációkészítő programok magyar fordítása is őrzi. Egy-egy dia egy-egy képkocka, a vetítő segítségével a falra vagy vászonra ki lehetett vetíteni. A diákat persze manuálisan kellett cserélni...
9. Csipogó (pager)
A Vészhelyzet korai epizódjaiban az orvosok még ezzel a kütyüvel riasztották egymást. Ez a kis digitális készülék arra volt jó, hogy rövid, szöveges üzeneteket, azaz SMS-eket lehetett vele küldeni – egy olyan korban, amikor még nem volt elterjedve a mobiltelefon.
10. Polaroid fényképezőgép
A digitális korszak előtt ez egy igazán menő dolognak számított. A Polaroid olyan fényképezőgépet gyártott, amely azonnal elő is hívta a képet. A fénykép elkattintása után nem sokkal a gép kiköpte a fényképet, amit érdemes volt kicsit szárogatni.
Forrás
Obsolete technologies that will baffle modern children: in pictures